5 sammu, kuidas osaleda hobitegijate käsitööõllevõistlusel

Veel pisut enam kui kuu aega saavad hobitegijad esitada oma kodus tehtud märjukesi Eesti Väikepruulijate Liidu suvisele käsitööõlle võistlusele. Võistluse korraldaja Alar Tammela annab ülevaate, mida hobitegijatel osalemiseks teha tuleb.
Tammela sõnul tundis eelmisel aastal õllevõistluse vastu huvi ligi poolsada hobitegijat. “Huvitav oli näha, milliste põnevate koostisosadega õllesid võistlusele saadeti, ja ka seda, et enamik võistlustöödest konkureeris kergete jookide võistlusklassis,” rääkis Tammela, kes ootab tänavu võistlustulle vähemalt sama palju jooke.
Võistluse korraldaja selgitab, kuidas huvilised osaleda saavad ja tuletab meelde, et käsitööõlle võistluse näol on tegemist vaid hobipruulijatele mõeldud võistlusega, kus ametlikud õlletootjad ja pruulikojad osaleda ei saa.

  1. Otsusta, kas osaled uue või vana õllega

Tammela sõnul on täna veel viimane hetk kodus õlu hakkama panna, et see siis 10. juuniks võistlusele esitada. “Kui tegemist pole just päris uue pruulimishuvilisega, tasub korraks kodus ringi vaadata – ehk on ka mõnest eelmisest edukast pruulist alles 6 pudelit, mida saab võistlusele saata,” soovitab Tammela.

  1. Vali võistluskategooria

Käsitööõlle võistlusele laekunud joogid jaotatakse Tammela sõnul kahte kategooriasse: kerged ehk kuni 7-protsendilise alkoholisisaldusega õlled ja rasked ehk suurema protsendiga õlled. “Kui õlle kangus jääb täpselt piiri peale, siis jääb pruulijale õigus otsustada, kumba võistlusklassi ta oma õlle esitab,” selgitab Tammela. Kuigi stiilidele piiranguid ei seata, peavad kõik võistlusele saadetud õlled vastama hea pruulimise tavadele, mis on kirjas Eesti Väikepruulijate Liidu kodulehel. “Samuti tasub meeles pidada, et iga osaleja saab osaleda ainult ühes võistlusklassis,” märgib Tammela.

  1. Sildista pudeleid õigesti

Käsitööõlle võistlusel osalemiseks tuleb igal hobitegijal saata žüriile hindamiseks 6 pudelit, mis peavad olema õigesti sildistatud. “Sildil peab olema välja toodud pruulmeistri nimi, õlle nimi, kangus, stiil ja villimise kuupäev. Kogu see info peab olema sildil, mitte näiteks korgil, sest ilma sildita pudeleid võistlusele vastu ei võeta,” paneb Tammela hobitegijatele südamele.

  1. Saada oma jook võistlustulle õigeks ajaks

“Kui pudelitel on õiged sildid peal, pole neist palju kasu, kui nad jõuavad žüriini siis kui hindamine on juba lõppenud. Seega tasub huvilistel oma osalemissoovist teada anda hiljemalt 10. juuniks aadressil https://bit.ly/2OaxKJJ ja saata või tuua hiljemalt samaks kuupäevaks korraldajatele 6 pudelit isetehtud käsitööõlut,” selgitab Tammela. Õlled kogutakse Tallinnas asuvasse Pruulmeistrite kauplusesse aadressil Töökoja 1. “Samuti ei tohiks unustada ka seda, et võistlema pääsevad vaid õlled, mille eest on tasutud sümboolne 10-eurone osalustasu,” tuletab Tammela meelde.

  1. Oota eelvoorude tulemusi

Tammela selgitab, et käsitööõllede hindamine toimub pimesi ning hindamist viivad läbi oma ala spetsialistid. “Nädala jooksul enne lõppvõistlust toimuvad eelvoorud, kus selgitatakse välja mõlema klassi kuni 15 parimat õlut, mis jõuavad lõppvõistlusele. Hindajate nimed avaldame vahetult enne hindamist,” kirjeldab Tammela hindamisreegleid ja lisab, et eelvoorudes võivad hindajad lõppvõistluse hindajatest erineda. “Kuna võistlus annab hobitegijatele hea võimaluse oma jookidele ekspertide tagasiside saada, avaldame eelvoorude tulemused koos kommentaaridega sama päeva õhtuks, et kõik soovijad saaksid nendega tutvuda.”
Käsitööõlle pruulimisvõistluse finaal toimub Eesti Väikepruulijate Festivalil 28.-29. juunil Balti Jaama Turu Õhtuväljakul. “Kindlasti tasub kõigil pruulimishuvilistel võistlusest osa võtta, sest võiduõlle autor saab teha esikoha saanud käsitööõllest ametliku pruuli ühe Eesti Väikepruulijate Liidu liikme juures või valida auhinnaks uhke mini-õlletehase Bullet Brew 45,” räägib Tammela. Grainfather paneb kõigile 10-le finalistile välja 2l vaakumisolatsiooniga õllekannu, millega saab võtta õlut vaadist kaasa kuhu iganes. Samuti jagavad auhindu nii linnasekoda Crisp kui ka pärmitootja Fermentis ja teised võistluse toetajad.
 
Hobitegijatele mõeldud käsitööõlle pruulimisvõistlust korraldav Eesti Väikepruulijate Liit on loodud 2013. aastal eesmärgiga edendada Eesti kästiööõlle, -veini ja -siidritootmise kultuuri ning arendada Eesti alkoholikultuuri läbi kõrgkvaliteediliste toodete pakkumise ja tarbija harimise. Liitu kuulub täna enamik Eestis tegutsevatest väikestest õlle-, siidri- ja veinitootjatest, kelle toodangumaht ei ületa 5 miljonit liitrit aastas.
Fotod 2018. aasta käsitööõlle võistluse eelvoorust, kus valiti välja finaali pääsenud tööd: https://photos.app.goo.gl/CmCoyY77QfqdTi1N9   
Fotod 2018. aasta väikepruulijate festivalist, kus auhinnati parimaid käsitööõlle hobipruulijaid: https://bit.ly/2NBoXzH