Käsitööõllekonkursi parimad joogid olid kange odravein ja kevadine nisuõlu

Eesti Väikepruulijate Liidu hobipruulijate käsitööõlle konkursil kuulutati välja parimad koduõllemeistrid. Kolmandat korda toimunud konkursi autasustamistseremoonial anti välja kaks esikohta – üks kangete ja teine väiksema alkoholisisaldusega õllede kategoorias.
Kokku osales selleaastasel käsitööõlle pruulimiskonkursil 25 pruulijat 30 koduõllega. “Osalejate hulgas oli sellel aastal nii vanu tegijaid kui ka uusi katsetajaid,“ kinnitas võistluse peakorraldaja Sulev Lind. Parimad selgitas pimedegusteerimisel välja ekspertidest koosnev žürii, kes reastas finaali jõudnute vahel kolm paremat kahes kangusklassis – lahjad õlled, mis jäid alla 7% ja kangemad õlled.
Parim kange õlu on hoopis vein?
Kangete õllede kategoorias pälvis võidu Pärnust pärit Margo Samorokov, kes sai esikoha ka kõige esimesel koduõllekonkursil 2018. aastal. “Tegemist on tuntud kodupruulijaga, kes aasta aastalt oma oskusi lihvinud. Seekord konkursile esitatud 11,5%-line odravein “Nõiapuu” oli sellele õllestiilile omaselt hapukas ja marjase maitsega, kuid komisjoni hinnangul siiski üllatuslike nüanssidega ja samas väga hästi läbimõeldud maitsekooslusega jook,” põhjendas Lind esikohavalikut. Ehkki nime poolest vein, kasutatakse seda tüüpi õlle tegemiseks teravilja, peamiselt odralinnaseid. “Odravein nõuab kannatust, sest sarnaselt veinile valmib jook pikalt laagerdudes. Meil on väga hea meel, et meie kodupruulijad on jõudnud sellise tasemeni.”
Teise koha sai 7,4%-lise porteriga “Libe keel” Hanno Sirkel ja kolmandaks tuli Tarmo Teder, kes pruulis 7,8% alkoholisisaldusega, kuuselõhna ja -maitselise Belgian Triple stiilis õlle “Oh kuusepuu”.
Kergematest õlledest võidutses mündimaitseline “Kevadhõng”
“Kui kangete osas ei olnud züriil valiku tegemine raske, siis finaal lahjemates segas kaarte päris korralikult ja tulemus on seda väärt,” kinnitas võistluse korraldaja Sulev Lind. Alla 7%liste õllede kangusklassis saavutas esikoha nisuõlu “Kevadhõng”, mille pruulis Ahto Saks, kellele oli käesolev aasta esimene kord Eesti Väikepruulijate Liidu koduõllekonkursil osaleda. Võiduõlle kanguseks oli 4,5 % ja plussideks hea konsistents, mõnus mündimaitse ning korralikult püsiv vaht.
Teise koha vääriliseks pidas žürii Oscar Tirmani Belgian Blonde Ale stiilis 6,9% õlut “Kohalik” ja kolmandaks tuli Margus Linkgreimi New England IPA Brexit 2020, mil kangust 6,8%.
Koht, kust saab hüva nõu
Mõlema kangusklassi esikoha joogi pruulinud koduõllemeistrid said FermZilla 35 liitrise kääritusnõu. Teise ja kolmanda koha omanikke premeeriti Pruulikeskuse kinkekaartidega ning mõlema kategooria esikolmikul on võimalik saada veekeemia ettevõttelt Murphy & Son veeanalüüs, mis aitab edasistel pruulimistel kasutatavat vett vastavalt soovitud õlle stiilile sobivaks reguleerida.
Võitjate auhinnad panid välja Pruulikeskus ja Baltic Brewing Supplies OÜ. Võitjate väljakuulutamine toimus 12. septembril Pruulikeskuse uues Tallinna müügisalongis Maleva 2, mis on kõigile külastajatele avatud alates 14. septembrist.
“Avasime Tartu kaupluse kõrvale nüüd jaemüügikoha ka pealinnas, et olla paremini kättesaadav Põhja-Eesti õllemeistritele. Meie juurest saab kohapealt soetada pruulimistarvikuid alates pudelikorkidest lõpetades pruulimiskateldega,” rääkis Pruulikeskus OÜ juhatuse liige Meelis Kasepalu. „Kauplus hakkab lisaks argipäeviti lahti olema ka laupäeviti ning kohapeal on nõu andmas asjatundlik professionaalsetest ja ka kodupruulijatest koosnev meeskond, kes oskab vastata huviliste küsimustele ja anda soovitusi nii kauba valikul kui ka käsitööõlle pruulimisel ja näha on, et huvi koduse õlletegemise vastu kasvab,” ütles Kasepalu.
Hobitegijatele mõeldud Eesti Väikepruulijate Festivali ja selle raames toimuvaid käsitööjookide võistluseid korraldav Eesti Väikepruulijate Liit loodi 2013. aastal eesmärgiga edendada Eesti käsitööõlle, -veini ja -siidritootmise kultuuri ning arendada Eesti alkoholikultuuri pakkudes kvaliteetseid tooteid ja harides tarbijaid. Liitu kuulub enamik Eestis tegutsevatest väikestest õlle-, siidri- ja veinitootjatest, kelle toodangumaht ei ületa 5 miljonit liitrit aastas.
Fotod üritusest leiad siit.
Fotode autor: Arno Mikkor