Eesti parim kodus pruulitud õlu jõuab ametlikult purki ja poodi
Eesti Väikepruulijate Liidu korraldatud käsitööõlle pruulimisvõistluse võitjal Aare Laanmetsal valmis sel nädalal võiduõllest esimene 2000-liitrine toodang Tankeri pruulikojas. Ametlik pruul võiduõllest oli hobipruulijatele mõeldud võistluse peaauhinnaks.
Pruulimisvõistluse korraldaja ja žürii liikme Alar Tammela sõnul on Eestis välja palju häid käsitööjookide hobitegijaid ja võistluse eesmärk on edendada käsitööjookide kultuuri Eestis. “Topelt-bock tüüpi võiduõlu nimega “Ükssarv John” eristus stiilipuhtusega. Õlles olid maitsed suurepärases tasakaalus oma stiili geniaalsuses,” kirjeldas Tammela.
Võiduõlle autor Laanmets valis Eesti Väikepruulijate Liidu liikmete seast välja Tankeri pruulikoja. Enne tootmise alustamist skaleeriti võiduõlle retsepti tootmise jaoks. “Veetsin põneva päeva Tankeri pruulikojas retsepti realiseerides ja ei jõua ära oodata, mil “sarveline” purki saab,” sõnas Laanmets ootusärevalt.
Laanmets on seni valmistanud enamik pruule nõudliku Saksa õllepruulimistava Reinheitsgebot järgi ja nii valmis ka Eesti Väikepruulijate Liidu pruulimisvōistluse võidutöö. “Kuigi bock-tüüpi õlled ei ole Eestis kaupmeeste, tarbijate ega ka paljude pruulijate seas kuigi populaarsed, on minu arvates tegelikult tegemist suurepärase stiiliga, mis võiks olla iga õllesõbra üks lemmikutest. See on ka üks põhjus, miks just selle stiili valisin,” rääkis Laanmets.
Kergelt röstine ja mõnusalt karamelline leivasus tasakaalus madala humalasusega, millele lisab tahutud noote põhjakääritus ning parajalt pikk laagerdusperiood – nii iseloomustab Laanmets ise bock-tüüpi õllesid. “Selline võrratu jook lihtsalt vajab rohkem tunnustust ning “jalgele” aitamist,” usub Laanmets. “Kuna “Ükssarv John” oli mu kõige esimene bock-tüüpi õlu, siis retsepti koostamine oli ühtaegu nii keeruline kui ka põnev – olgugi, et tegu on suhteliselt lihtsa stiiliga, mida pruulida.”
Tankeri peapruulmeistri Tatu Hiitola sõnul on Tankeri Saksamaalt pärit pruulisüsteem ideaalne taoliste traditsiooniliste õllestiilide tootmiseks. “Loomulikult on kogused ja efektiivsus kodupruulimisega võrreldes hoopis teises suurusjärgus. Meile oli põnev väljakutse kohandada retsepti nii, et võiduõlu oleks ka 2000 liitri pruulimisel samade maitseomaduste, värviga ja aroomiga,“ rääkis Hiitola.
Võiduõlle autor Aare Laanmets alustas hobi korras pruulimisega 2015. aastal ja on viimasel kahel aastal teinud seda juba intensiivsemalt ning võtnud pruulimise vähemalt kahel päeval kuus ette. Konkursil osales Laanmets juba teist korda ning pääses ka eelmisel aastal finaali žüriilt kiidusõnu saanud nisuõllega.
Laanmets jagab näpunäiteid topelt-bocki pruulimiseks ka teistele hobipruulijatele: “Põhilised komistuskohad lisaks kindlale käärimistemperatuurile, millega algaja pruulmeister alt võib minna, on liigne röstlinnaste lisamine ning humalatega liialdamine – suutsin end igati selles osas kontrolli all hoida,” lisas Laanmets.
Võiduõlu läheb müüki 440 ml purkides ja toote nimeks sai hoopis “See you lator Alligator“. Hiitola selgitusel on ajalooliselt bock-tüüpi õlledele lisatud “-tor” sufiks ning see on traditsioon, mida järgivad paljud pruulikojad siiani. Õlut saab peagi osta nii Tankeri Jüris asuvast tehasepoest kui ka käsitööjookidele spetsialiseerunud õllepoodidest.
Hobitegijatele mõeldud Eesti Väikepruulijate Festivali ja selle raames toimunud käsitööjookide võistlusi korraldanud Eesti Väikepruulijate Liit on loodud 2013. aastal eesmärgiga edendada Eesti käsitööõlle, -veini ja -siidritootmise kultuuri ning arendada Eesti alkoholikultuuri läbi kõrgkvaliteediliste toodete pakkumise ja tarbija harimise. Liitu kuulub enamik Eestis tegutsevatest väikestest õlle-, siidri- ja veinitootjatest, kelle toodangumaht ei ületa 5 miljonit liitrit aastas.
Fotod käsitööõlle pruulimisvõistlusest ja võiduõlle pruulimisest:
https://photos.app.goo.gl/RMh4DLMksY9HDA4V6