Eesti esimesest pruulimisfestivalist võtab osa 30 kodumaist väiketootjat

21.06.2018
Väikeste Eestimaa pruulikodade poolt esmakordselt ellu kutsutud käsitööõlle-, -veini ja -siidrifestivalile on end kirja pannud 30 väiketootjat Eesti eri paigust. Juuli teisel nädalavahetusel toimuva festivali raskuskese on teadmiste jagamisel – kuidas jooke valmistada ja neid hiljem tarbida.
Eesti Väikepruulijate Liidu juhatuse liikme Gristel Tali sõnul jagub festivalil põnevust nii külastajatele kui ka tootjatele. “Iga külastaja saab ka ise kohapeal kodumaiste väiketootjate põnevaid jooke degusteerida. Nii saab ühtlasi veenduda, et ka võilillest, piparmündist või marjadest saab kvaliteetset käsitööõlut, -siidrit ja -veini valmistada. Väiketootjatele pakub aga festival võimalust enda tegemisi laiemalt tutvustada ja sellega ka Eesti käsitööjookide kultuuri edendada.”
Lisaks põnevate käsitööjookide degisteerimisele saavad festivali külastajad osa käsitööjookide kultuuri ja valmistamise õpetusest ning aidata valida finalistide seast välja parimaid käsitööõlle ja -veini hobitegijaid.
Tali sõnul tuleb tunnistada, et festivali meeleolu varjutab paratamatult asjaolu, et väikepruulijate ambitsioonidele on Eestis regulatiivne piir seatud. “Kodumaised käsitööõlle väiketootjad on suutnud täna murda üle piiride, hankida mainekaid rahvusvahelisi auhindu ning jõudnud skandinaaviamaade suurimatesse kaubanduskettidesse. Samas hoiavad nad oma kasvu vägisi tagasi, kuna kohe kui nende aastatoodang ületab 600 000 liitri piiri, võrdustatakse nende maksukohustused Eesti suurtootjatega, kelle aastased tootmismahud küünivad 100 miljoni liitrini. Ja veini ning siidri väiketootjatel pole täna üldse mingeid soodustusi – nemad tegutsevadki täna võrdselt suurtootjatega, kuigi annavad olulise panuse maapiirkondade arengusse ja ettevõtlusesse,” kirjeldas Tali väiketootjate väljakutseid.
Eesti Väikepruulijate Festival toimub 6. ja 7. juulil Tallinnas Balti jaama turu Õhtuväljakul. Festivalil tutvustavad oma tegemisi käsitööõlle väiketootjad Pühajõe pruulikoda, Juhus, Lehe pruulikoda, Moe Õllevabrik, Kalamaja pruulikoda, Käbliku pruulikoda, Põhjala pruulikoda, Õllenaut, Kolk, Purtse pruulikoda, Hopster, Pöide pruulikoda, Humalakoda, Tanker, Anderson, Pump, UJH Man’s Brewery, Sori, Vaat, Voldi, Must Lips, nanoPruul ja Pühaste pruulikoda. Koduveini- ja siidritegijatest on kohal Jaanihanso, Peninuki Napsukoda, Tori Siidritalu, Siidrikoda, Valgejõe Veinivilla, Murimäe Veinikelder, Uue-Saaluse veinitalu ning Mamm&Frukt. Rohkem infot ürituse kohta leiab festivali Facebooki-lehelt.
Suvist pruulimisfestivali korraldav Eesti Väikepruulijate Liit on loodud 2013. aastal eesmärgiga jätkata ning arendada Eesti õlle-, veini- ja siidripruulimise kultuuri ja traditsioone ning arendada Eesti alkoholikultuuri läbi kõrgkvaliteediliste toodete pakkumise ja tarbija harimise. Liitu kuulub täna enamik Eestis tegutsevatest väikestest õlle-, siidri- ja veinitootjatest, kelle toodangumaht ei ületa 5 miljonit liitrit aastas.