Koduveini ja -siidrit saab konkursile saata mai lõpuni

Eesti Väikepruulijate Liit pikendas seoses koroonaviiruse levikust tingitud eriolukorraga koduveini ja -siidrikonkursi tähtaegu. Varasema 9. aprilli asemel tuleb võistlustööd esitada mai lõpuks. Edasi lükkuvad ka eelvoorud ja finaal. Uute tingimuste kohaselt tuleb konkursil osalemiseks saata kaks korrektselt sildistatud veini või siidrit Veinivillasse 31. maiks ning tasuda osalusmaks.
„Praeguse seisuga kavandame eelvoorud juunikuusse ja finaal toimub juulis,” kinnitas Eesti Väikepruulijate Liidu juhatuse liige ja koduveini konkursi eestvedaja Tiina Kuuler ja lubas, et konkursi korraldajad annavad uutest kuupäevadest teada esimesel võimalusel.
„Rõõm on aga sellest, et meile on siiski juba praegu päris palju veine laekunud,” ütles Kuuler, kelle sõnul näitab see, et huvi konkursi vastu on säilinud ka praegusel keerulisel ajal. Ta julgustab neid, kes veel kõhklevad, kindlasti võistlusest osa võtma. „Enamik praegu tegutsevaid ametlikke käsitööveinide tootjaid on alustanud hobitegijana ja toonud oma esimesi katsetusi konkursi hindajate ette. Finaali jõudmisest ja saadud medalitest innustust saanuna on veini ja siidri tootmist alustanud näiteks Tori Siidritalu, Allikukivi veinimõis ning Uue-Saaluse, Pootsi, Habaja ja Alatskivi veinimajad,” rääkis Kuuler.
Oma veinivalmistamisoskust proovile panema ärgitab ka eelmise aasta parima koduveini valmistaja tiitli omanik Airi Elbi, kelle mustasõstra-õunavein tuli 2019. aastal võitjaks sadade võistlustööde seas. „Lisaks konkursil osalemisele soovitan liituda koduveini klubiga, sest nii saab oma veine teistega võrrelda tihedamini kui kord aastas,” ütles Elbi.
Eesti Väikepruulijate Liidu ja Veinivilla koduveini- ja siidrikonkurss toimub 10. korda. Eelvoorudes valib nii veiniekspertidest kui ka mitteprofessionaalidest koosnev žürii pimedegustatsiooni käigus finaali pääsevad veinid ja siidrid. Iga konkursil osaleja saab hiljem oma esitatud jookide lugeda ka žürii arvustusi. Võitjad kuulutatakse välja suvel Eesti Väikepruulijate Liidu festivalil.
Konkursi auhinnad panevad välja Dansukker, Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon, Cider Mill ja kauplustekett Magaziin koos Veinivillaga. Dansukkeri toetusel valmib võiduveinist ametlik veinipartii. Sommeljeede Assotsiatsiooni auhinnaks on veinitundja kevadine baaskursus, mille käigus läbitakse põhilised veinimaad, õpitakse degusteerimise põhialuseid, toiduga sobitamist ning veinide kirjeldamist. Cider Mill ja Magaziin kui suurimad veinitegemise tarvikute müüjad toetavad kinkekaartidega tulevaste veinide valmimist.
Kuidas konkursil osaleda?
Pudeli minimaalne suurus on 0,5 l. Soovitame kasutada traditsioonilist veini- või šampusepudelit mahuga 0,75 l.
Pudelil peab olema silt, millel on kirjas:
1. Valmistamise aasta (aastanumber, mille päikese all viljad valmisid, mitte pudeldamise aasta).
2. Veini või siidri nimi, veini või siidrikoja, veinisarja vms nimi. Kohustuslik on märkida tooraine. Mitme eri tooraine puhul märkida järjekorras vastavalt osakaalule, alustades suurimast. Võimalusel märkida toote kangus.
3. Veini kategooria: valge kuiv, valge poolkuiv/poolmagus, valge dessert, punane kuiv, punane poolkuiv/poolmagus, punane dessert, vahuvein, siider.
4. Igat konkursile esitatavat veini või siidrit peab olema kaks pudelit, mis peaksid olema pakitud pappkasti. Ühes kastis võib olla mitu erinevat konkursil osalevat sama valmistaja veini või siidrit.
Iga erineva veini või siidri (mitte pudeli) kohta peab kastis leiduma eraldi ümbrik, mis sisaldab täpsemat informatsiooni joogi ja selle valmistaja kohta (nimi, aadress, meiliaadress, telefoninumber). Ümbrikul peab olema sama nimi, mis pudelil.
Konkursil osalemiseks on vaja pangaülekannet tõendavat dokumenti. Iga osalev vein (mitte iga üksik pudel, vaid konkreetne vein või siider) maksab 12 eurot. Ülekande andmed: OÜ Veinivilla, Swedbank a/a EE462200221049269209, selgitus: Konkurss, Nimi, 1 (2-n) veini osavõtt. Pangaülekannet tõendava dokumendi võib saata ka aadressil info@veinivilla.ee. Võistlema pääsevad ainult veinid ja siidrid, mille eest on tasutud osalustasu.
Veinid peavad kohale jõudma hiljemalt 31. mail. Pärast seda laekunud veine enam vastu ei võeta isegi siis, kui osalustasu on makstud.
Pappkasti pakitud pudelid saata postiga: OÜ Veinivilla, nõudmiseni, Nõmme postkontor, Jaama 1, Tallinn, 11621.