Väikepruulijad soovitavad: millised käsitööõlled sobivad jõululauale

Eestlaste jõululaual on koduõlu alati aukohal olnud. Kui ise pole jõudnud õllepruulimist ette võtta, siis kodumaistelt väikepruulijatelt leiab palju põnevaid valikuid jõulutoitude juurde. Vaata lähemalt, milliseid jooke soovitavad kohalikud väikepruulijad jõuluroogade juurde.
Eesti Väikepruulijate Liidu liige, Restorani Leib ja bistroo Lore pidaja ning pruulikoja Hopster asutaja Kristjan Peäske soovitab toitude ja jookide sobitamisel pidada silmas põhitõde, et maitsed peavad omavahel sobima. Hapukad toidud sobivad hapuka õllega nagu Geuze või mõrkja õllega nagu pilsner või IPA. Magusad toidud sobivad magusa karakteriga õllega nagu näiteks porter või maitsestatud nisuõlu. Soolased ja mõrud toidud sobivad aga hästi puuviljase õllega, nagu Belgia dubbel või Šoti ale. “Jõululaual on reeglina ikka rasvasemad toidud, mis vajavad tugevama maitse ja kõrgema alkoholisisaldusega õlut,” selgitas Peäske.
Eelmise aasta Eesti parimaks ja sel aastal Põhjamaade paremuselt teiseks õllesommeljeeks valitud Juks Ojaperv Lehe Pruulikojast soovitab samuti leida nii õllest kui toidust sarnaseid maitseomadusi ja iseloomujooni. “Näiteks magusa toidu juurde magusam õlu, happelisema toidu juurde happeline õlu. Kergete külmade roogade juurde midagi lihtsalt joodavat, seevastu rammusate ja rasvaste toitude juurde sobib täidlasem ja kangem õlu,” soovitas Ojaperv. Alkohol aitab väga hästi rasvast toitu seedida ning teeb olemise kergemaks,” lisas Ojaperv.
Seaprae ja hapukapsa kõrvale täidlasem ja kangem õlu
Ojaperv soovitab klassikalise seaprae ja hapukapsa juurde röstisema iseloomuga keskmisest kangemaid portereid, stoute, aga ka kangemaid bock-stiilis õllesid. “Kes panevad rohkem rõhku hapukapsale ja pohlamoosiga kaetud verivorstile, siis neil soovitan proovida keskmise täidlusega Belgia stiilis hapusid õllesid, mis on kääritatud erinevate metsikute pärmidega,” rääkis Ojaperv. Peäske sõnul oleks kerge ja värske kaaslasena hea valik lager stiilis kerge mõrkjusega õlu – nagu näiteks pilsner.
Jõulukalkuni või pardi kõrvale punase värvusega õlled
Jõulukalkuni või pardi kõrvale soovitab Ojaperv otsida punasema värvusega õllesid, nagu näiteks märzen, viini lager, amber ale – need on karamellisema iseloomuga keskmise täidluse ning kangusega õlled, mis sobivad linnuliha ahjus küpsetamisel tekkinud karamelliste ja magusamate nootidega.
Külmade mereandide kõrvale kergemad hapukamad õlled
Kergemad hapud õlled, näiteks berliner weissed ja gosed, on suurepärased kaaslased külmade ja soolasemate mereandidega – austrite, kalamarja, soolalõhe, -siiaga jne. “Praetud või küpsetatud kala ja mereandide juurde sobivad erinevad nisu baasil pruulitud õlled, näiteks hefeweizen, saison, ning kergemad lager-tüüpi õlled, näiteks pilsner,” jagas Ojaperv näpunäiteid.
Peäske sõnul on austrite juurde põhjendatult klassikaks kujunenud hea stouti nautimine. “Frititud mereandide juurde sobib hästi värskendav lager või pilsner. Tugevamate maitsete puhul, nagu näiteks kammkarp või kaheksajalg, võtaks aga juba kas session IPA või tummise nisuõlle,” soovitas Peäske.
Piparkoogid ja jõuluporter
Õlle ja magustoidu sobitamine võib õnnestuda, aga lihtne on ka libastuda. “Šokolaad tumeda õllega on hästi tuntud ja toimiv klassika. Minu jaoks on üks põnevamaid paare aga brüleekreem IPA-ga. Piparkookide kõrvale on aga jõuluporter loomulikult igati asjakohane,” ütles Peäske.
Ojaperv soovitab šokolaadiste magustoitude juurde šokolaadiste nootidega magusamaid stoute või imperial stoute. “Kui magustoidud on rohkem puuviljase baasiga, näiteks puuviljakoogid, võib mõelda ka lisatud puuviljadega õlledele, näiteks erinevate puuviljadega maitsestatud nisuõlled,” lausus Ojaperv.
Erinevaid maitseid jõululauale juurde soovitasid Eesti Väikepruulijate Liidu liikmed, Kristjan Peäske pruulikojast Hopster ja Juks Ojaperv Lehe Pruulikojast. Eesti Väikepruulijate Liit on loodud 2013. aastal eesmärgiga arendada Eesti käsitööõlle, -veini ja -siidritootmise traditsioone ning edasi viia Eesti alkoholikultuuri pakkudes kvaliteetseid tooteid ja harides tarbijat. Liitu kuulub täna enamik Eestis tegutsevatest väikestest õlle-, siidri- ja veinitootjatest, kelle toodangumaht ei ületa 5 miljonit liitrit aastas.